Projecta IDC50XIQ 50A Intelli-Charge DC-DC Charger with IQ Screen
SKU: IDC50XIQ Learn More»
CALCULATE SHIPPING:
Features:
Show More
Specifications
SKU IDC50XIQ
Brand Projecta
GTIN 9315219004062
Product Category Battery Chargers
Output Current Rating (Amps) 50
Operating Temperature -10℃ to 80℃
Input Voltage 9-32Vdc
Output Current INPUT:9-11Vdc 37A INPUT:11-32Vdc 50A
Standby Current 8mA
Battery Types GEL, AGM, WET, CALCIUM, LITHIUM
Charger Voltage 12/24V
Maximum Solar Input Power 32Vdc, 800W
Charger Type 5 Stage
Smart Alternator Turn on 12.2-20V(12V), 24.4-32V(24V)
Smart Alternator Turn off <11.9V(12V), <24V (24V)
Conventional Alternator Turn On 13.4-20V(12V), 26.8-32V(24V)
Conventional Alternator Turn Off <12.8V(12V), <25.6V(24V)
Solar Controller Type MPPT
Q & A
  • Is The IDCX Waterproof?
  • Is The IDCX Safe to Use With Modern ‘Electronic’ Vehicles?
  • Why is LED Flashing Amber Although My Battery is Connected?
  • Why do the Positive Cables from the Batteries need to be Fused?
  • How Do I Know if the Battery is Charged?
  • Why is Battery not Getting Charged Though Solar Input Voltage is Within Range?
  • Why Does the IDCX Indicate the Battery is Fully Charged Straight Away?
  • What is a “Surface Charge”?
  • What is a “Faulty Cell”?
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other CARAVAN RV CAMPING users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
Warranty
Warranty Period: 5 Years
Warranty Details: Please CLICK HERE for Warranty Information on this product
Delivery
  • Small Items are sent with Australia Post via regular post.
  • Items are fully insured during the freight process.
  • Unfortunately we cannot deliver to PO Boxes.
  • For further details on our Delivery Process you can visit our Delivery Page HERE.
Enerdrive DC2DC Battery Charger - 12V 40A
Free Shipping
Renogy DCC50S 12V 50A Dual Input DC to DC Battery Charger with MPPT
Free Shipping
Renogy 40A DC-DC Battery Charger with MPPT