Victron SmartSolar MPPT 250/85-MC4 VE.Can Charge Controller
SKU: SCC125085511 Learn More»
Free Shipping
In StockDispatch 5-7 Days
SALE ENDS:
FREE SHIPPING
This item is sent via Express Courier. All freight is fully insured.
Recommended Accessories
Click '+' to show more accessories
Solar charge controller:
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking:
The MPPT VE.Can SmartSolar charger connects to a PV array of 150 or 250 Volt Voc and will automatically detect and charge your 12, 24, or 48V battery bank with current ranging from 70 to 100A depending on the model.
Control Your Charger Remotely:
Daisy Chain Additional Units:
Remote Monitoring and Control:
SmartSolar Control Display:
Specifications:
Battery voltage 12/24/48V Auto Select (36V: manual)
Rated charge current 85A
Nominal PV power, 12V 1a,b 1200W
Nominal PV power, 24V 1a,b) 2400W
Nominal PV power, 36V 1a,b) 3600W
Nominal PV power, 48V 1a,b) 4900W
Max. PV short circuit current 2) 70A (max 30A per MC4 conn.)
Maximum PV open circuit voltage
250V absolute maximum coldest conditions
245V start-up and operating maximum
Maximum efficiency 99%
Self-consumption Less than 35mA @ 12V / 20mA @ 48V
Charge voltage 'absorption' Default setting: 14.4 / 28.8 / 43.2 / 57.6V (adjustable with: rotary switch, display, VE.Direct or Bluetooth)
Charge voltage 'float'  Default setting: 13.8 / 27.6 / 41.4 / 55.2V (adjustable: rotary switch, display, VE.Direct or Bluetooth)
Charge voltage 'equalization' Default setting: 16.2V / 32.4V / 48.6V / 64.8V (adjustable)
Charge algorithm multi-stage adaptive (eight preprogrammed algorithms) or user defined algorithm
Temperature compensation -16 mV / -32 mV / -64 mV / °C
Protection PV reverse polarity / Output short circuit / Over temperature
Operating temperature -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
Humidity 95%, non-condensing
Maximum altitude 5000m (full rated output up to 2000m)
Environmental condition Indoor, unconditioned
Pollution degree PD3
Data communication port VE.Can, VE.Direct and Bluetooth
Remote on/off Yes (2 pole connector)
Programmable relay DPST AC rating: 240VAC / 4A DC rating: 4A up to 35VDC, 1A up to 60VDC
Parallel operation Yes (notsynchronized)
Colour Blue (RAL 5012)
PV terminals  35 mm² / AWG2 (Tr models) Three pairs of MC4 connectors (MC4 models
Battery terminals 35mm² / AWG2
Protection category IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
Weight 4.5kg
Dimensions (d x w x h)  103 x 295 x 246 mm
Show More
Specifications
SKU SCC125085511
Brand Victron
GTIN 8719076050902
Product Category Solar Charge Controllers
Amps 85A
Operating temperature range Äì30¬∞C to +60¬∞C (full rated output up to 40¬∞C)
Dimensions 103 x 295x 216 (D x W x H)
Weight (kg) 4.5
Charge Voltage Default Setting 14.4 / 28.8 / 43.2 / 57.6V (adjustable with rotary switch, display, VE.Direct or Bluetooth)
Nominal Power 12V - 1200W | 24V - 2400W
Charge Current (A) 85
Voltage (V) 12/24/48V Auto Select (36V manual)
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other CARAVAN RV CAMPING users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
Warranty
Warranty Period: 5 Years
Warranty Details: Please CLICK HERE for Warranty Information on this product
Delivery
  • Small Items are sent with Australia Post via regular post.
  • Items are fully insured during the freight process.
  • Unfortunately we cannot deliver to PO Boxes.
  • For further details on our Delivery Process you can visit our Delivery Page HERE.
Renogy Rover Li 40A MPPT Solar Charge Controller
Enerdrive MPPT 12/24V 40A Solar Controller with Display